Minimalizm – od czego zacząć?


Minimalizm to nurt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ pozwala on uporządkować przestrzeń wokół siebie. I nie chodzi tu wyłącznie o przedmioty, ale także przyzwyczajenia, zachowania czy relacje. Dlatego warto zwrócić na niego uwagę.

Minimalizm dla początkujących

Minimalizm kojarzy się niektórym z pustą przestrzenią czy białym kolorem. Nic bardziej mylnego! Jest on bowiem drogą do odnalezienia siebie, swojego stylu i preferencji. Choć nie da się ukryć, że zwykle zaczyna się od uporządkowania szafy. Pierwszym krokiem powinno tu być pozbycie się rzeczy zniszczonych oraz za małych lub zbyt dużych. Kolejna koszulka „do sprzątania” będzie tylko zajmowała miejsce w szafie, bo i tak zawsze sprzątasz w tym samym stroju. Nie myśl też o tym, że kiedyś schudniesz/przytyjesz – liczy się tu i teraz.

minimalist3

W kolejnym kroku warto podzielić ubrania na ulubione oraz te, których nie nosisz. Zastanów się, dlaczego tak jest? Dobrym pomysłem jest skomponowanie z nieużywanych rzeczy stroju do pracy. Po całym dniu przekonasz się, co jest nie tak: czujesz się niewygodnie w spódnicy, koszulka ma przekręcające się szwy, a sukienka – zbyt duży dekolt. Taka wiedza pomoże pozbyć się kolejnych ubrań!

Minimalizm a jakość

Minimalizm to nie tylko oczyszczanie, ale przede wszystkim wybieranie. Chodzi tu o wybór produktów wysokiej jakości (co nie musi iść w parze z wysoką ceną – warto mieć to na uwadze) wykonanych z naturalnych materiałów. To sprawi, że wybrane przedmioty posłużą Ci całe lata, a dodatkowo sam będziesz się czuł dobrze – przykładowo bawełniane koszulki i bluzy są dużo lepszym wyborem niż te wykonane z poliestru czy akrylu. Minimalizm jest więc wybieraniem tego, co zostanie z Tobą na dłużej, jednak wciąż będzie wyglądało dobrze i – co równie istotne – dobrze spełni swoje zadanie.

minimalist2

Minimalizm a kolorystyka

Jak wspomnieliśmy na początku, minimalizm kojarzy się przede wszystkim z białym kolorem. Takie myślenie wynika z faktu mylenia minimalizmu jako stylu z nurtem w sztuce i architekturze. Wiele osób łączy jedno z drugim i nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak jesteś fanem mocnych kolorów lub wyrazistych wzorów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ubierał się i żył tak jak lubisz.

Minimalistyczne porządki

Minimalizm nie dotyczy tylko szafy i ubrań. Powyższe wskazówki można odnieść do każdego aspektu życia i w ten sposób ograniczyć liczbę książek do tych, które przedstawiają dla Ciebie największa wartość, czytanych i oglądanych wiadomości do takich, które są najbardziej istotne dla Ciebie, a nawet kontaktów i znajomości, na których naprawdę Ci zależy.

minimalist1

Minimalizm, szczególnie na początku, z pewnością nie jest łatwy. Nie sposób też stać się minimalistą w jeden dzień czy tydzień. Ale już pierwszy krok doprowadzi do poprawiania jakości Twojego życia.

Zaprojektuj swoją koszulkę!