Gry RPG — jak zacząć grać w książkowe erpegi?


 

Niezależnie od tego, czy zawsze chciałeś wcielić się w postać szlachetnego rycerza, czy zwinnego elfa. Niezależnie od tego, czy z wypiekami na twarzy śledziłeś losy Drużyny Pierścienia, czy serialowego Wiedźmina. Niezależnie od tego, czy miałeś kiedykolwiek styczność z grami planszowymi albo komputerowymi — książkowe gry RPG to doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych, która rozwija wyobraźnię oraz umiejętności improwizacji, a przy okazji — dostarcza mnóstwa śmiechu i dobrej zabawy.Nadruki z gier RPG

RPG — co to takiego?

Większości osób na myśl przyjdą gry komputerowe typu MMO RPG — nic bardziej mylnego! Książkowe erpegi to zupełnie inny rodzaj rozrywki, który nie wymaga używania komputera (a zazwyczaj technologii w ogóle). Wszystko, czego potrzebujemy to grona graczy, prowadzącego nazywanego Mistrzem Gry oraz odrobiny wyobraźni. Na czym polegają gry RPG? Gracze wcielają się w fikcyjne, najczęściej wymyślone przez siebie lub Mistrza Gry postacie, a następnie odgrywają je wokół prowadzonej przez Mistrza Gry narracji. Naturalnie, jak każda gra, również erpegi mają swoje zasady — podobnie jak tytuły gier komputerowych, książkowe erpegi opierają się właśnie na… książkach. To tzw. systemu lub settingi, które systematyzują zasady obowiązujące w danym fikcyjnym świecie oraz opisują, w jaki sposób gracze mogą reagować na konkretne sytuacje.

Gry roleplay w praktyce

Wyobraźmy sobie przykładowy scenariusz gry RPG — trójka graczy: Ania, Paweł i Beata oraz Mistrz Gry Kamil zasiadają do wspólnej partii erpega. Ania odgrywa postać łowczyni, Paweł najemnika, a Beata — czarodziejki. Mistrz Gry opisuje graczom elficki las, w którym znajdują się w danym momencie oraz czyhające na nich niebezpieczeństwa. Gracze mogą zadeklarować, jakie akcje podejmą, aby się z nimi zmierzyć — czy zaczną przeszukiwać teren, czy schowają się, aby uniknąć zagrożenia, czy też zaczną głośno nawoływać, aby zwabić wrogów? W międzyczasie gracze komunikują się ze sobą, odgrywając swoje postacie, nie ma tu więc miejsca na stosowanie pojęć nie na miejscu.

Książkowe RPG koszulki

Gry RPG dla każdego — jak zacząć?

Aby zacząć cieszyć się wspólną rozgrywką, najpierw musimy wybrać system, w którym będziemy grać. Na rynku istnieje wiele settingów erpegowych, a do najpopularniejszych należą m.in. Dungeons & Dragons, Warhammer Fantasy i Call of Cthulhu. Wszystko zależy od tego, w jakie uniwersum chcielibyśmy się wciągnąć wraz ze znajomymi — czy bardziej odpowiada nam świat fantasy, sci-fi, czy też zakrzywiona rzeczywistość? Jeżeli wybraliśmy już interesujący nas tytuł, dobrze jest nabyć podstawowy podręcznik z zasadami. Po przestudiowaniu go i pojęciu zasad obowiązujących w danym systemie możemy zasiadać do gry. Prawdopodobnie będziemy potrzebowali jeszcze tylko kości, służących do rozstrzygania spornych momentów danej rozgrywki — tutaj wiele zależy od systemu, mogą być to standardowe kości sześcienne, dziesięciośnienne albo dwudziestościenne zwane w skrócie k6, k10 i k20. Możemy też zaopatrzyć się w RPGowe koszulki.

Gadżety dla RPGowców

Jeżeli nie chcemy od razu decydować się na zakup książki, gdyż nie jesteśmy pewni czy taka forma rozgrywki do końca nam odpowiada, możemy spróbować swoich sił w tzw. jednokartkowych grach RPG. To proste zasady, zazwyczaj spisane na jednej stronie A4 zawierające wszystko, co gracze powinni wiedzieć o rozgrywce wraz ze wskazówkami dla Mistrza Gry, w jaki sposób tworzyć historię. Do najpopularniejszych jednokartkowych RPGów w świecie sci-fi należy Lasers & Feelings, fantasy — Sexy Battle Wizards lub Witch, please! Natomiast liczba fanowskich tytułów jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Gry RPG to nie tylko sposób na spędzenie czasu ze znajomymi lub rodziną — to także zupełnie nowy sposób rozrywki, w którym opieramy się na interakcji z innymi ludźmi, budowaniu relacji, ale też sami rozwijamy swoją wyobraźnię. Złapmy więc za karty postaci, ołówki i kości – do dzieła, perspektywy niezliczonych fikcyjnych światów tylko czekają na odkrycie!

>Gadżety dla fanów RPGów<

Zaprojektuj swoją koszulkę!