Siła nostalgii — dlaczego lubimy Pokemony?


Siła nostalgii to potwierdzony naukowo trend, polegający na powracających do łask źródłach kultury które towarzyszyły odbiorcom w młodości. Dzieje się tak, ponieważ za sprawą hormonów burzących się w czasie dorastania rzeczy z którymi mieliśmy styczność w tym czasie, traktujemy jako najsilniej związane z naszą osobowością – dotyczy to zarówno muzyki, filmów, jak i książek. Istnieją jednak twory kulturowe, które stanowią swoisty fenomen — nie tylko przywołują potężną nostalgię, ale zjednują zupełnie nowych fanów po latach od powstania. To właśnie Pokemony.

Bluza Pokemon

Jak powstały Pokemony?

Zanim zastanowimy się, dlaczego Pokemony stanowią fenomen wśród istniejących źródeł kultury, warto poznać szerszy kontekst ich powstania. Osobą stojącą za powstaniem Pokemonów jest Satoshi Tajiri — japończyk dorastający w jednej z przepełnionych naturą wiosek kraju Kwitnącej Wiśni. Tajiri już za młodu słynął ze swojej miłości do kolekcjonowania owadów, które z zapartym tchem odkrywał w okolicznych lasach i rzekach. Fascynowało go życie zwierząt w środowisku naturalnym, nic więc dziwnego, że wkraczając w dorosłość i wyprowadzając się do Tokio, przeżył swoisty szok brakiem dostępu do przyrody. W zgiełku miasta ciężko było też o kontakt ze zwierzętami — jednocześnie, to wówczas zaczęła się wykluwać jego pasja do gier, a ówczesne środowisko graczy skupiało się wokół salonów z automatami. Tajiri zainteresował się następnie produkcją gier, nawiązując współpracę z grupą programistów, którzy dali podwaliny firmie Game Freak i wychodzących pod szyldem tego studia gier w świecie Pokemonów.

 

Pokemony — dlaczego stały się światowym fenomenem

Na wstępie warto zaznaczyć, że jak to zwykle bywa w niezwykłych przypadkach, na ów niezwykłość złożyło się sporo czynników. Po pierwsze, naturalna, ludzka słabość do uroczych zwierząt sprawiła, że na poziomie estetycznym Pokemony podbiły serca odbiorców, zwłaszcza w wieku dziecięcym. Spoglądając na pociesznego Pikachu, możemy zauważyć wszystkie elementy składające się na postrzeganie danej istoty jako słodkiej — duża głowa, świecące oczy i bufiaste policzki. Z drugiej strony, poza uroczą, niewinną stroną Pokemony miały również drugą stronę — były uosobieniem słowa „bad ass”, kiedy pokazywały swoje umiejętności w walce.

Pomysł na prezent dla fana pokemon

Kolejną ogromną zaletą Pokemonów było dostosowywanie źródeł kultury, czy gadżetów, na których były pokazywane do tego, co aktualnie królowało wśród gustów odbiorców. W latach 90. zbierało się żetony w paczkach po chipsach, którymi następnie wymieniało się ze znajomymi. Następnym etapem były karty, pojawiające się w momencie szału na gry typu Yugioh. W ostatnich latach obserwowaliśmy kunszt w postaci wypuszczenia na rynek aplikacji Pokemon Go — internetowe komentarze mówiące o tym, że tydzień po premierze gry był czasem najbardziej zbliżonym do globalnego pokoju na świecie, nie są wygórowane. Był to społeczny fenomen, który sprawił, że ludzie masowo wychodzili z domu, nawiązywali kontakt z nieznajomymi za sprawą wspólnego łapania wirtualnych stworków w prawdziwym świecie. Element towarzyski, który Pokemon Go miał na społeczeństwo, jest nie do przecenienia.

Bluza dla fana pokemon

Jednak pierwszym nośnikiem kultury, na którym pojawiły się Pokemony, były gry na Gameboya i Nintendo. Choć dzisiaj możemy zerkać na nie z leniwą melancholią, tytuły te były nieprzeciętnie dobrze wykonane jak na swoje czasy, gracz mógł identyfikować się z postacią, a fabuła wydawała się wdzięczna i spójna. Do dzisiaj zresztą gracze na całym świecie z wypiekami na twarzy śledzą premiery nowych gier z uniwersum Pokemonów, które publikowane są na platformie Nintendo Switch.

Kubek Team Mysic

Choć naturalnie istnieje wiele powodów, dla których Pokemony stały się światowym fenomenem, siła nostalgii również odgrywa tutaj istotną rolę. Nikogo nie dziwi, że największymi pasjonatami uniwersum Pokemonów są osoby, których dzieciństwo przypadło na lata 90. Pokemony kojarzą się z młodością, wspólną zabawą z rówieśnikami, a same stworki jako zwierzęta budzą poczucie przyjacielskich więzi. Świat Pokemonów jest również (zazwyczaj) kwintesencją łagodności, stanowiąc tym samym propozycję dla młodszych i starszych widzów. Jeżeli sam jesteś fanem Pokemonów albo ktoś bliski przepada za tymi stworkami, warto sprezentować mu miły upominek związany z jego pasją.

Zaprojektuj swoją koszulkę!