Gry MOBA – darmowa rozrywka w gronie znajomych


Jest piątkowy wieczór, wracasz do domu po długim dniu pracy, deszcz pieszczotliwie uderza w szyby i oświetla cię kojący blask monitora. Przejrzałeś media społecznościowe oraz memy… co dalej? Jeżeli chciałbyś zaznać odrobiny rozrywki w towarzystwie znajomych „na odległość” (albo na żywo) warto wypróbować gry komputerowe z możliwością rozgrywki online dla wielu graczy. Czym w ogóle są gry MOBA i kto powinien spróbować w nich swoich sił?

Koszulka z nadrukiem dla gracza

Gry MOBA — co to takiego?

MOBA, czyli inaczej multiplayer online battle arena to rodzaj gier komputerowych, w których akcja toczy się w czasie rzeczywistym. Wybrany przez ciebie bohater zostaje dodany do grupy innych (zazwyczaj pięciu) graczy tworzących drużynę. Drużyny są dwie, mapa jedna, a każda grupa ma za zadanie zdobycie konkretnego punktu w bazie przeciwnika. Do najpopularniejszych tytułów z obszaru gier typu MOBA zalicza się League of Legends, Dota 2, Smite i Heroes of the Storm.

Gamer koszulca dla gracza

Zalety gier typu MOBA

Zdecydowana większość najpopularniejszych tytułów wydana została jako Free to play — innymi słowy, nie trzeba kupować gry, aby móc w nią grać, a rozgrywka sama w sobie jest darmowa. W tego rodzaju grach rzeczywiste pieniądze można przeznaczać na zakup skórek, wierzchowców, czy avatarów, które zazwyczaj nie mają wpływu na jakość rozgrywki i siłę naszej postaci, pełniąc funkcję czysto wizerunkową. Dużym plusem gier takich jak LoL, Smite i Hots jest stosunkowo niski próg wejścia pod względem umiejętności. Choć rozgrywka na wysokim poziomie wymaga znajomości umiejętności dziesiątek postaci, którymi możemy grać w obrębie danego tytułu, granie rekreacyjne nie wymaga olbrzymich zdolności, czy doświadczenia w innych grach. Battle areny stanowią przy okazji doskonałe tytuły do wspólnego spędzania czasu ze znajomymi, ponieważ nagradzają współpracę i taktyczne podejście do rozgrywki. Dzięki możliwości kontaktu za pomocą TeamSpeaka lub Discorda możemy spędzać w ten sposób czas z przyjaciółmi, nawet jeżeli nie mamy możliwości spotkać się na żywo.

Nadruki z gry LOL

Dlaczego warto spróbować?

Po pierwsze — poza zużytym prądem i transferem internetowym, nic nas to nie kosztuje. Gry MOBA to świetny sposób na spędzenie wspólnego czasu z osobami, które doskonale znamy i niekiedy chcielibyśmy wprowadzić jakiegoś rodzaju nowy sposób na spędzanie czasu. Współpraca w obrębie rozrywki pozytywnie wpływa też na relacje, a wygrana wypracowana wspólnymi siłami smakuje zdecydowanie najlepiej. Gry MOBA pozytywnie wpływają również na czas reakcji i zręczność.

Z czasem każdy z was zacznie czuć się dobrze na konkretnych pozycjach — healera, tanka, bruisera albo assasyna. Jeśli w kręgu znajomych masz kogoś szczególnie zajaranego grami, warto rzucić okiem na gamerskie gadżety, które sprawdzą się jako prezent.

Zaprojektuj swoją koszulkę!