Jak przygotowujemy plik do haftu komputerowego ? Sprawdź !
Przesyłając nam plik do wykonania haftu czy też foli Flex, muszą się Państwo kierować naszymi wytycznymi, które przygotowaliśmy poniżej.
Rodzaj pliku
Aby uzyskać najlepszy efekt i skrócić czas oczekiwania na zamówienie, dostarczony do nas plik powinien być zapisany w postaci wektorowej w formacie .eps, .ai, lub .cdr Proszę pamiętać, że zapisanie zwykłej bitmapy w jednym z powyższych formatów nie jest żadnym rozwiązaniem. Jeżeli nie są Państwo w stanie dostarczyć nam pliku we wspomnianych formatach wówczas możemy zaakceptować pliki graficzne zapisane w dowolnym formacie (jpg, png, psd, pdf, bmp). Ponadto ważne jest aby grafika była dobrej jakości, tak aby po przerobieniu jej na obiekt wektorowy można było uzyskać odpowiedni efekt końcowy.
Poniższe przykłady pokazują jak niska jakość przesłanej nam grafiki wpłynie niekorzystnie na proces przerobienia jej na obiekt wektorowy.
Zdjęcie loga, znaku, napisu czy czegokolwiek innego, jak poniżej, nie jest przez nas akceptowane i nie będzie możliwe do zrealizowania.
Rodzaj grafiki
Wybierając na nadruk haft komputerowy czy folię Flex należy brać pod uwagę kilka pewnych ograniczeń technicznych, które mogą uniemożliwić wykonanie wszystkich elementów grafiki. Folię Flex głównie wykorzystuje się przy tworzeniu jednokolorowych napisów czy grafik, które nie posiadają bardzo skomplikowanej struktury. Istnieje możliwość złożenia kilku kolorowego wzoru poprzez nałożenie na siebie kolejnych warstw foli ale wówczas każdy dodatkowy kolor zostanie policzony oddzielnie. Dużo też zależy od wielkości grafiki, tego czy posiada drobne elementy i ostatecznie na jakim kolorze odzieży będzie wykonywane.
W przypadku foli Flex jak i haftu komputerowego istotnym ograniczeniem jest złożoność grafiki oraz takie jej elementy jak przejścia tonalne czy cienie, które nie mogą zostać wykonane i muszą zostać uproszczone.
Czasami będzie też konieczność osiągnięcia kompromisu aby daną grafikę dało się wykonać haftem lub folią Flex np. pozbywając się mniej znaczących elementów. Poniższa grafika jest najlepszym tego przykładem. Do wykonania haftu komputerowego koniecznym było usunięcie zbytecznych elementów, które uniemożliwiały jego wykonanie zachowując jednak główny, rozpoznawalny motyw.
Nie wszystkie też grafiki mogą zostać wykonane haftem czy folią Flex. Poniższy przykład zawiera motyw "roztarcia" liter X, który w tym przypadku nie jest możliwy do wykonania.
Dodatkowo, w przypadku foli Flex, problematyczne mogą być cienkie napisy czy też linie. Oczywiście im większy będzie rozmiar nadruku tym lepiej ale jeżeli chcemy go umieścić np. na piersi gdzie będzie mały to linie staną się jeszcze cieńsze więc "wybranie" ich z foli i wgrzanie w materiał może stać się niemożliwe. Dlatego im prostszy wzór tym większa pewność, że nie będzie problemu z jego przeniesieniem na odzież. Z haftem komputerowym jest podobna sytuacja, zbyt drobne i cienkie elementy będą musiały zostać pogrubione lub też zostaną całkiem usunięte. Decyzję zawsze ustalamy z klientem przedstawiając mu możliwe opcję do wyboru.
Uwaga, jeśli grafika, która ma zostać umieszczona na produkcie metodą Flex/ PrintFlex, ma drobne elementy, zostanie ona umieszczona z wydrukowanym tłem. W innym wypadku skomplikowane kształty mogą zostać usunięte.